CAZA

 

 

Motosiklet denilince ilk akla gelen, iki tekerlekli motorlu taşıt olacaktır. Geçmisi ise İkinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa’da halkın bisikletlere küçük motor takmasına kadar dayanır.

İlk başarılı iki tekerlekli motorlu taşıt tasarımını Fransız mucitler Michael ve Eugene Werner kardeşler gerçekleştirmiştir. Werner Kardeşler aracın motorunu kadronun altına iki teker arasına yerleştirdiler. O tarihten sonra motosiklet tasarımında motor hep aynı yerde kalmıştır. Ta ki kendi tasarımım olan CAZA’yı icat edene kadar.

O yıllarda başlayan motosiklet tutkusu günümüze kadar hızla yayılarak gelmiştir.Bende de var olan motosiklet tutkusu beni motosikletlerin bazı dezavantajlarını avantaja dönüştürme konusunda çalışmalar yapmaya sevk etmiştir.Çünkü iki tekerlekli motosiklet kullanmak ip cambazlığı gibidir. Cambaz ipte duruyor yani siz iki tekerin yani ip kadar yerin üzerinde duruyorsunuz.Bir başka deyişle motosiklet kullanmak çok keyifli olmasına karşın bir o kadar da tehlikeli.

Bu Tehlikeler:

  • Dengeyi sağlamakta güçlük çekmek
  • İki tekerlekli motosikletlerin küçük olması nedeniyle diğer gözler bilinçsiz olarak onları ihmal ederler
  • Trafikte iki tekerlekli motosikletler otomobil sürücülerine süratini tahmin etmekte zorluk yaşatabilirler ve kazaya neden olabilirler
  • İki tekerlekli motosikletler ıslak zeminde hat üzerinde kalarak kısa mesafede duramazlar
  • İki tekerlekli motosikletle sık sık şerit değiştirmeleri nedeniyle sürücülerin kör noktalarında kalarak trafik kazalarına sebebiyet verebilirler

İşte bütün bu dezavantajlar tamamen kendi tasarımım olan, üzerinde uzun yıllar emek verdiğim üç tekerlekli motosiklette bulunmamaktadır. CAZA adını verdiğim bu motosiklette en başta denge problemi yaşanmaz.Çünkü arka kısmı iki tekerden, ön kısmı tek tekerden oluşmaktadır.

CAZA hem spor araba keyfini hem de motosiklet keyfini birlikte yaşayacağımız bir motosiklettir.

Hem sağlamlık, hem güvenirlik, hem de konfor açısından mükemmel bir dizayna sahip CAZA, tüm motosiklet kullanıcıları için vazgeçilmez bir tutku olacaktır. Ayrıca motosiklet hevesi olup tehlikeli olmasından ve dengeyi sağlayamamasından dolayı bu heveslerinden vazgeçenler içinde bir fırsat.

A2 motosiklet ehliyetine gerek duymadan standart olarak kullandığınız B tipi ehliyetinizle kullanabileceğiniz üç tekerlekli motosikletinizle, otomobil konforunda motosiklet keyfini süreceksiniz.

Turizm cenneti güzel Türkiye’mizde yerli ve yabancı turistler üzerinde son derece yüksek ilgi uyandıracağı için ticari amaçlı olarak kiralanabilir ve gelir elde edilebilir.

Tamamen yerli imalat olan CAZA yedek parça ve bakım anlamında oldukça ekonomik olup servis maliyetleri düşüktür. Her zaman ve her yerde yedek parça ve servis bulma imkanı mevcuttur.

CAZA motor tutkunları olanlara ısrarla tavsiye edilecek bir araçtır. Tüm parçaları %100 yerli olup Teknik Yavuz Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. tarafından üretilmektedir. Parçaları bol ve ucuzdur. CAZA’da kullanılan tüm malzemeler CE belgelidir. Teknik servisimiz kaliteli hizmet sunmaktadır. %40 fabrikasyon, %60 el yapımıdır.Ayrıca taşıma kolaylığına da sahiptir.Binek aracınız var ise, CAZA’nın ön tekerleğini aparatıyla binek aracınıza takıp istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

CAZA ve siz ayrılmaz birer dost olacaksınız…

CAZA ile uzun yıllar boyu, kazasız, güvenle, mutlu bir sürüş keyfi yaşayın.

Turan Yıldırım YAVUZ

ARAÇ ÖZELLİKLERİ

MARKA

CAZA

TİP

MINOTAURUS

ARAÇ KATAGORİSİ

L5e (97/24 AT YÖNETMELİĞİNİN 7’SİNE GÖRE ÜÇ TEKERLEKLİ MOTOSİKLET)

AT TİP ONAY NUMARASI

37 AİTM/MOTOY 2007/KS 0008/00

AT TİP ONAY TARİHİ

12.07.2007

DİNGİL VE TEKERLEK SAYISI

2 DİNGİL VE TEKERLEK

TEKERLEK TABANI(MM)

2085

UZUNLUK(MM)

3040

GENİŞLİK(MM)

1760

YÜKSEKLİK(MM)

1291

ARACIN ÇALIŞIR DURUMDAKİ KÜTLESİ(KAROSER İLE BİRLİKTE) (kg)

696

ARACIN YÜKSÜZ KÜTLESİ (kg)

621

MAKSİMUM YÜKLÜ AĞIRLIK(kg)

771

BU KÜTLENİN DİNGİLLER ARASI DAĞILIMI (kg) ÖN/ARKA

120,95 / 650,05

HER DİNGİL İÇİN MAKSİMUM KÜTLE (kg) ÖN/ARKA

150 / 750

MOTOR ÜRETİCİSİ

RENAULT MAİS

MOTOR TİPİ

R1177 (810-05)

ÇALIŞMA PRENSİBİ

KIVILCIM ATEŞLEMELİ, 4 ZAMANLI

SİLİNDİR SAYISI VE DÜZENİ

4 S

SİLİNDİR KAPASİTESİ (cm3)

1289

YAKIT

BENZİNLİ

ÖN TEKERLEK EBAT TANIMI

110 / 90.16

ARKA TEKERLEK EBAT TANIMI

235 / 45R17